Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b, 02-797 Warszawa

+48 733 060 227, +48 790 416 019 bezmezhcompany@gmail.com

Linia do pakowania produktów sypkich

W życiu codziennym bardzo często mamy styczność z produktami sypkimi takimi jak np. chrupki kukurydziane, herbata, ryż, sól czy cukier. Kupując te produkty w sklepie mamy je ładnie zapakowane w pudełkach, opakowaniach czy foliach. Jednak bez pomocy maszyn typu: pakowanie produktów sypkich, byłoby to bardzo trudne do zrobienia.

Pakowanie produktów sypkich

Pakowanie produktów sypkich można pogrupować na automaty pakujące pakowania pionowego i poziomego. Każde z nich są odpowiednie do pakowania przeróżnego rodzaju towarów. Do pakowania produktów sypkich używa się maszyn do pakowania pionowego. Służą głównie przy artykułach, które występują w postaci proszkowej bądź sypkiej.

Każde ziarnko cukru bądź ryżu jest tak drobne, że ludzkie ręce nie potrafiłyby wykonać tego jak zaprogramowana maszyna. Wydajność ręcznego kompletowania jest bardzo niska. Ponadto ręczna kompletacja niesie ryzyko błędów, więc w fabrykach człowiek postawił maszyny.

W branży spożywczej takich maszyn używa się np. do pakowania mąki, kawy czy ryżu. Z kolei w przemyśle można ich używać do pakowania drobnych przedmiotów np. gwoździ, pinesek itd. Oprócz powyższych, maszyny do pakowania pionowego stosuje się w branżach takich jak farmacja, kosmetyki, przemysł chemiczny, a także drobne części zamienne wykorzystywane w motoryzacji czy w sprzętach AGD/RTV. Zasięg stosowania tego typu urządzeń jest bardzo szeroki – jednak zazwyczaj ograniczają się do takich produktów, które można umieścić w torebkach.

Jak wygląda proces pakowania w maszynach pakowania pionowego?

Proces pakowania w maszynach pakujących pionowo polega na uprzednim stapianiu dolnej części woreczka. Kolejnym krokiem jest wsypywanie wyrobu do woreczka poprzez dozownik. Następnie dochodzi do zgrzania pionowego saszetki (woreczka) a równolegle do tej czynności następuje dokonywanie dolnego zamknięcia kolejnej torebki. Urządzenia pakujące pionowe działają w trybie startowo – stopowym. Mogą działać na wysokich lub średnich prędkościach.

Operator kolejno pobiera tyle elementów każdego asortymentu ile jest w zestawie i wrzuca je do otworu w środkowej części blatu. Po skompletowaniu całego zestawu naciska dźwignię, co uruchamia proces pakowania w torebkę przez umieszczoną poniżej maszynę pakującą. Aby uniknąć błędów w liczeniu koszyk zbiorczy może zostać wyposażony w wagę z wyświetlaczem informującą czy wrzucona ilość elementów odpowiada wcześniej zaprogramowanej. W ten sposób jeden człowiek może przygotować i zapakować nawet 10 zestawów na minutę. Zmniejszenie zatrudnienia o dwie osoby pozwoli spłacić maszynę w dwa lata.

Zalety pionowych maszyn pakujących

Główną zaletą pionowych maszyn pakujących jest łatwość ich działania i dokładność dozowania produktów. Są wydajne, mogą wyprodukować nawet ok. 50 opakowań na minutę, w zależności od rodzaju artykułu oraz zastosowanej do pakowania folii. Torebki mogą mieć różną wielkość, dopasowanej do zapotrzebowań konkretnego przedsiębiorcy. Ponadto pionowe automaty pakujące mogą posiadać szereg udogodnień, takich jak tworzenie torebek stojących czy wyposażenie ich w specjalne, niezwykle komfortowe zapięcia strunowe. Są szczególnie cenione przez klientów, ponieważ ułatwiają korzystanie z produktów i pozwalają na ich ponowne zamknięcie oraz długotrwałe przetrzymywanie bez utraty jakości. Maszyny pionowe działają w dwóch trybach – zarówno w trybie ciągłym, jak też w trybie start/stop.