Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b, 02-797 Warszawa

+48 733 060 227, +48 790 416 019 bezmezhcompany@gmail.com

Jak wybrać maszynę pakującą?

Pakowanie produktów to jeden z ważniejszych etapów przygotowywania towaru do sprzedaży. Bogaty wybór urządzeń do pakowania dostępnych na rynku znacznie go upraszcza i przyspiesza. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że poszczególne maszyny pakujące różnią się między sobą wieloma parametrami, które mogą decydować o ich funkcjonalności i przydatności dla naszych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, dobrze jest więc zorientować się, co go charakteryzuje i w jakich zastosowaniach sprawdza się najlepiej.

Producent maszyn pakujących

Najważniejszym kryterium, na podstawie którego możemy wstępnie ocenić, czy dana maszyna spełni nasze oczekiwania jest rodzaj produktu, który można pakować z jej wykorzystaniem. Profesjonalne urządzenia pakujące stosuje się przede wszystkim do pakowania produktów spożywczych o różnej konsystencji. Przy pakowaniu produktów sypkich, takich jak cukier, sól, czy kawa wykorzystuje się zazwyczaj urządzenia pionowe, zaś przy pakowaniu produktów płynnych lub półpłynnych, na przykład miodu, ketchupu, czy majonezu, używa się głównie maszyn poziomych. Nie jest to jednak regułą. Niektóre modele maszyn sprawdzają się równie dobrze przy pakowaniu jednego i drugiego rodzaju produktów oraz przy pakowaniu towarów niespożywczych.

Pakowanie produktów sypkich

Duże znaczenie przy wyborze maszyny pakującej oprócz rodzaju i konsystencji produktu ma również rodzaj opakowania, który chcemy wykorzystywać. Do najpopularniejszych należą pillow bag oraz standing bag. Ponadto urządzenia dostępne w sprzedaży mogą pakować również w saszetki, doypacki, stabilo bagi oraz sticki. Każdy z tych rodzajów opakowań wymaga zastosowania odpowiedniej maszyny pakującej. Należy zwrócić uwagę również na dodatkowe parametry charakteryzujące konkretną maszynę, takie jak jej wymiary oraz wysokość, a także grubość folii i wymiary rolki folii, która jest kompatybilna z danym modelem.

Na podstawie najpopularniejszego podziału można wyróżnić maszyny pakujące poziome oraz pionowe. Urządzenia mogą pracować samodzielnie lub stanowić część ciągu produkcyjnego wraz z maszynami dozującymi różnego rodzaju. Produkt, który trafia do maszyny pakującej musi być podzielony na odpowiedniej wielkości porcje pod względem wagi albo objętości.

Nowoczesne urządzenia pakujące są wyposażone również w szereg dodatkowych modułów, ułatwiających pracę z nimi. Do najpopularniejszych udogodnień należą moduł prostego cięcia, moduł do wykonywania nacięć na opakowaniach, datownik, czy drukarka termiczna. Najbardziej rozpowszechnione moduły podstawowe, w które wyposażona jest zdecydowana większość urządzeń to moduł cięcia i zgrzewania folii, czujnik końca folii, czy czujnik ząbkowanego nacinania opakowań. Warto zastanowić się, który z tych modułów rzeczywiście jest potrzebny w naszej firmie, a który będzie stanowił tylko zbędny dodatek.

Jeśli mimo uwzględnienia wszystkich wymienionych wyżej kryteriów w dalszym ciągu mamy wątpliwości, czy dana maszyna będzie odpowiednia dla naszych potrzeb, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Każdy renomowany sklep zatrudnia pracowników dysponujących fachową wiedzą i doświadczeniem, które umożliwiają im profesjonalne doradztwo przy wyborze właściwego urządzenia dla konkretnego klienta. Przy zakupie dobrze jest także zorientować się, czy dystrybutor, z którym chcemy nawiązać współpracę oferuje dodatkowe usługi. Warto zapytać o serwis gwarancyjny i pogwarancyjnych oraz ich warunki, a także o możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego czy krótkiego przeszkolenia z obsługi nowej maszyny.